Par banku Investoriem

Par banku

Grāmata par privātkolekciju “Art Deco laika Daum stikls” prezentēta Maskavas Antikvariāta salonā

2016. g. 30. marts / Labdarība un sponsorēšana Grāmata–albums “Art Deco laika Daum stikls” iznākusi pagājušā gada nogalē Rīgā krievu un angļu valodā. Grāmatas autore ir Tini Esvelde (Beļģija) – vadošā Eiropas 20. gadsimta sākuma stikla mākslas pārzinātāja.

Pagājušajā svētdienā šis izdevums ar lieliem panākumiem tika prezentēts Maskavā, XL Krievijas antikvariāta salona atklāšanā .



Grāmata sākas ar autores ievadu un interviju ar kolekcijas īpašnieku – Leonīdu Esterkinu, Rietumu Bankas akcionāru.

“Sev par lielu prieku es tiku uzaicināta izgaismot šo kolekciju. Es turēju savās rokās vāzes, kuras parasti var aplūkot tikai muzejos. Šeit pārstāvēti Daum eksperimentu paraugi no 1910.-1940. gada perioda, un pārstāvniecības plašums padara šo kolekciju unikālu,” norāda Tini Esvelde – Francijas Art Deko un Jūgendstila laika lietišķās mākslas pārzinātāja. Viņa specializējas Nansī skolas, Gallē un Šarla Šnaidera manufaktūru darinājumos.

“Sākot kolekcionēt Daum Art Deco perioda vāzes, es vispirms rīkojos skaistuma, krāsu neparastuma un izgatavošanas tehniku daudzveidības vadīts. Jau vēlāk es sāku iegādāties retus priekšmetus ar vēsturi, var pat teikt – ar ciltsrakstiem, no privātām kolekcijām Amerikā, Japānā un Eiropā, kur tie glabājušies gadu desmitiem,” saka kolekcijas īpašnieks.

Grāmatas prezentācijā piedalījās Maskavas ievērojamākie speciālisti, kolekcionāri, mākslas un antikvariāta eksperti. Viesu vidū bija arī prominenti kultūras darbinieki, tai skaitā pazīstamais mākslinieks un ceļotājs Sergejs Cigals, dziedātājs un komponists Grigorijs Lepss un citi. Sanākušos sveica Rietumu Bankas Padomes loceklis, A. Puškina Valsts mākslas muzeja Uzraudzības padomes izpildkomitejas vadītājs Aleksandrs Gafins, kurš prezentēja grāmatu un pasniedza viesiem tās eksemplārus.

Grāmata ir veidota tā, lai pilnībā parādītu kolekcijas priekšmetu skaistumu, demonstrētu stila evolūciju un šo priekšmetu veidotāju – mākslinieku un stikla pūtēju meistarību. Turklāt autorei izdevies notvert un parādīt arī kolekcijas dvēseli un īpašo atmosfēru mājās, kurās tā glabājas, pastāstot par kolekcionāriem, viņu attieksmi pret savu aizraušanos, par kolekcijas vēsturi.

Šīs lieliski izdotās grāmatas pamatsastāvdaļa ir pilnkrāsu albums, kas ietver Esterkinu ģimenes privātkolekcijas Daum stikla mākslas priekšmetus. Īpaši jāatzīmē fotogrāfu un grāmatas dizaina autoru meistarība. Viņi ir spējuši īpaši izteiksmīgi un dziļi atainot gan atsevišķu priekšmetu skaistumu, gan kolekcijas estētisko valdzinājumu kopumā, izjust materiāla tekstūru un formu.
Pētnieces komentāri ir diezgan lakoniski, tie izgaismo spilgtākos brīžus Daum kompānijas attīstībā, sākot no 19. gadsimta otrās puses, kā arī vēsta par firmas meistaru tehnoloģiskajiem eksperimentiem laikā no 1920. līdz 1940. gadam. Šo periodu var pamatoti uzskatīt par zīmola «zvaigžņu stundu». Šajā laikā ar Daum sadarbojušies tādi izcili mākslinieki kā Žaks Grūbers, Luijs Mažorels, Viktors Pruvē, Salvadors Dalī, Žans Kokto, Armāns, Sezārs un citi.

Tini Esveldes grāmata “Art Deco laika Daum stikls. Privātkolekcija” ir laista klajā ierobežotā tirāžā. Šobrīd ar to iespējams iepazīties Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un citās Latvijas bibliotēkās. Daļa no metiena nodota Krievijas, Eiropas un Amerikas lietišķās mākslas un dizaina muzeju rīcībā.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)