Par banku Investoriem

Par banku

Latvijas finanšu eksperti meklē kriptovalūtas piesaistīšanas kampaņu veiksmes atslēgas

2017. g. 23. novembris, 11:48 / Serviss ICO (initial coin offering - eng.) jeb sākotnējais monētu piedāvājums šobrīd ir modes lieta. Tā ir finansējuma piesaiste kriptovalūtas formā no riska kapitāla investoriem. Latvijā veiksmīgi tas pagaidām izdevies vienam uzņēmumam - ‘Digipulse’.

Kas ir šīs veiksmes pamatā? Un kā dabūt uzticību? Par to diskutēja Rietumu Fintech Club dalībnieki piektajā tikšanās reizē, kuru tradicionāli organizēja asociācija Startin.lv sadarbībā ar Rietumu Banku.“Esmu saskāries ar situāciju, kad startup uzņēmums saka - ICO ir mana pēdējā iespēja izdzīvot. Taču tā tas nenotiek un šāds uzskats ir pilnīgi aplams,” saka ICO eksperts no Krievijas un ‘Iconic.vc’ dibinātājs Aleksejs Pospehovs (Alexey Pospehov), kurš Rīgā bija ieradies uz Baltijā lielāko e-komercijai veltīto konferenci ‘eCom21’. “Šābrīža aplēses liecina, ka 2018. gada pavasarī visā pasaulē būs 5000 aktīvu ICO kampaņu. Jau šobrīd tas nozīmē gan milzīgus ieguldījumus mārketingā un sabiedriskajās attiecībās, gan arī ļoti labas zināšanas par kriptovalūtu un blockchain risinājumu tiesiskajiem un finanšu aspketiem.”

A. Pospehovs uzsver, ka te neko nenoslēpsi un nevienu nepiemānīsi. Visa informācija ir pieejama digitālajā vidē, un potenciālie investori ļoti rūpīgi izpēta projektus. Ja nav minimāla dzīvotspējīga produkta (MVP, minimum viable product - eng.), bet ir tikai laba ideja vai kampaņa tapusi īsā laika periodā, visticamāk nekas neizdosies. Kriptovalūtas investīciju tīkotājiem ir jābūt gataviem atbildēt dažādiem jautājumiem. Projektam ir jābūt pilnībā caurspīdīgam ar spēcīgu atbalsta grupu, godīgu bonusu sistēmu un redzamām aktivitātēm. Tāpat jārēķinās, ka kampaņas sagatavošana var prasīt laiku līdz pat 7 mēnešiem.

Latviešu projektam ‘Digipulse’ viss izdevās. Mēnesi ilgas kampaņas laikā tas piesaistīja 3474 ETH jeb kriptovalūtas ‘Etherum’ vienību no 420 investoriem. Saskaņā ar šābrīža valūtas kursu, iegūto līdzekļu vērtība ir gandrīz 1 miljons eiro! Tiesa, uzņēmuma vadītājs Normunds Kvilis atzīst - ne ar pirmo reizi, jo pirmā kampaņa piedzīvoja neveiksmi tās sarežģītības dēļ. Saņemtā atgriezeniskā saite tika ņemta vērā, un tapa otrā kampaņa. ‘Digipulse’ piedāvā mantojamu digitālo aktīvu glabāšanas vietu. “Kas ar Taviem digitālajiem aktīviem notiek pēc Tavas nāves? Tiem neviens nevar piekļūt,” problēmu skaidro N. Kvilis. “Mūsu radītais risinājums vēro aktīvu īpašnieka aktivitāti. Kad ilgāku laiku nekas nenotiek, tas dod ziņu norādītajam mantiniekam.” Šobrīd jau ir pieejama pirmā jeb “alfa” versija, savukārt “lite” versija būs pieejama nākamā gada janvārī. Secinājumi un ieteikumi tiem, kas vēlas radīt savu ICO kampaņu: “Ja tas ir tikai par papildus finansējuma iegūšanu, nedariet to. Savukārt, ja produkts var būt noderīgs blockchain kopienai, noteikti izmēģiniet spēkus,” iesaka N. Kvilis.

Veiksmīgums gan jaunajās, gan tradicionālajās biznesa nozarēs ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, taču pats galvenais ir panākt, ka klients vai potenciālais investors uzticas. Un īpaši svarīgi tas ir fintech joma. To visi kā viens uzsvēra Rietumu Fintech Club ekspertu diskusijas dalībnieki A. Pospehovs, N. Kvilis, kā arī jaunuzņēmuma‘Crassula.io’ vadītāja Daria Dubinina, jaunuzņēmuma ‘Toneboard’ viens no radītājiem Mārtiņš Vaivars un uzņēmuma ‘Sorainen’ partneris Edvīns Draba. Uzticamību var radīt, veidojot produktu demo versijas, nodrošinot iespēju testēt vēl pilnībā negatavus risinājumus un citādi iesaistot potenciālos klientus un investorus. Savukārt jauno nozaru attīstībai kopumā ir nepieciešams valsts atbalsts juridiskā regulējuma formā, kā arī tā saucamās “smilškastes”, kur fintech uzņēmumiem esošās infrastruktūras ietvaros ir iespējams testēt savus risinājumus. Diskusijas moderators un uzņēmuma ‘Indexo’ vadītājs Toms Kreicbergs atgādina par drošības aspektiem, kas ļoti rūpīgi jāizvērtē jebkuram jaunam projektam, īpaši fintech nozarē, un visus aicina domāt par profesionālu pieeju publicitātes nodrošināšanai - tas palīdz gan uzticamības veicināšanai, gan kopējai projekta atpazīstamībai.

Rietumu FinTech klubs ir tikšanās vieta profesionāļiem, investoriem un dibinātājiem, lai apspriestu iespējas un izaicinājumus finanšu tehnoloģiju jomā. Rietumu FinTech klubus organizē Rietumu Banka sadarbībā ar Latvijas Startup uzņēmumu asociāciju Startin.LV. Pasākumi tiek rīkoti ar pārliecību, ka finanšu tehnoloģijas tiek plaši uzskatītas par vienu no daudzsološākajām nākotnes nozarēm. Šogad jau tika rīkoti 3 Rietumu FinTech klubi, un ir plānoti arī nākamgad.

Lūgums rakstīt uz info@startin.lv, ja Jūs interesē dalība Rietumu FinTech Club pasākumus.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)