Par banku Investoriem

Par banku

Rīgā izdota grāmata “Piranesi. Roman Antiquities”

2016. g. 20. oktobris / Labdarība un sponsorēšana Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ( LNMM ) sadarbībā ar Itālijas Republikas vēstniecību un Rietumu Bankas Labdarības fondu ir laidis klajā muzeja krājumos esošās Džovanni Batistas Piranēzi grafikas kolekcijas katalogu.

Grāmatas atvēršanas svētki ir kā turpinājums Latvijas mākslas muzeja kolekcijā esošo, izcilā itāļu mākslinieka darbu izstādei, kas nesen noslēdzās “Rīgas Biržā” un kurā tika parādīta autora darbu kolekcijas lielākā daļa.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā glabājas plaša un sižetiski daudzveidīga itāļu meistara darbu kolekcija. To veido vairāk nekā 500 grafikas, kas apkopotas albumos, papildinot tās ar teorētiskiem aprakstiem, vai arī atsevišķi stājgrafikas paraugi.

Grāmata ir veidota kā antīkajai Romai un tās apkaimei, senajiem arhitektūras pieminekļiem, monumentāliem mauzolejiem, drupām, ēku interjeriem, celtnēm un citiem arhitektūras elementiem veltītu darbu katalogs. Ilustrācijām pievienotas īsas anotācijas. Kataloga beigās ir publicēts numurēts satura rādītājs, kurā atrodama plašāka informācija par katru ofortu.

Grāmatas priekšvārdu ir sarakstījis Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis. Savukārt kolekcijas glabātāja un kataloga veidotāja Valentīna Opolā, tā ievadā stāsta par mākslinieku, viņa daiļradi un Rīgā esošās kolekcijas vēsturi.

“Ļoti priecājamies, ka grāmata ir tik saturīga un skaista. Ceram, ka dižā grafiķa klasiskais mantojums ieinteresēs mūsdienu tēlotājmākslas cienītājus, kā arī topošos arhitektus no augstākās izglītības iestādēm un spēs sniegt būtisku ieguldījumu nākamo arhitektu un mākslinieku izglītībā, kuras pamatu pamats ir klasiskās arhitektūras studijas,” uzskata Rietumu Bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna.

Džovanni Batista Piranēzi (Giovanni Batista Piranesi, 1720–1778) ieņem īpašu vietu Eiropas 18. gadsimta kultūrā. Piranēzi lielākie panākumi mākslā saistās ar grafiku. Savos darbos viņš iemūžināja antīkās Romas arhitektūru, pēc atsevišķiem fragmentiem rekonstruējot pilnībā vai daļēji zudušus arhitektūras objektus. Viņa oforti kalpoja kā piemērs daudzu grafiķu daiļradei.

Jau kopš jaunības Piranēzi interesējās par Romas arheoloģiju. Viņš studēja antīkās Romas laikmetu un piedalījās arheoloģiskajos izrakumos. Mākslinieka interese par antīko kultūru, profesionālās zināšanas šajā jomā un izcilā meistarība ļāva viņam radīt unikālus mākslas darbus, kas autoru padarīja slavenu jau viņa dzīves laikā.

Grāmata “Piranēzi. Antīkā Roma” ir publicēta ierobežotā tirāžā. To var apskatīt un iegādāties Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. Daļa no albuma tirāžas ar Rietumu Bankas Labdarības fonda atbalstu tiks dāvāta mākslas skolām un koledžām.Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)