Par banku Investoriem

Par banku

Blockchain tehnoloģija un kriptovalūta nākotnē mainīs visas nozares

2017. g. 25. septembris, 14:43 / Serviss Pagājušajā ceturtdienā veiksmīgi norisinājās slēgta kluba diskusija , kura bija veltīta inovatīvām finanšu tehnoloģijām tradicionālajās biznesa nozarēs. Klubā šoreiz satikās ‘airBaltic’ E-komercijas, mārketinga un pārdošanas vecākais viceprezidents Jouni Oksanens (Jouni Oksanen), ‘Maxima’ korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns, ‘Printify’ pārstāvis Džeims Berdigans (James Berdigans), Rietumu Bankas vecākais viceprezidents un valdes loceklis Jevgēnijs Djugajevs, tāpat auditorijas sastāvā bija finanšu nozares eksperti un startup vides pārstāvji.Vakara galvenais viesis J.Oksanen pārstāvēja ‘airBaltic’, kas pirms trim gadiem kļuva par pirmo aviosabiedrību pasaulē, kura sāka par aviobiļetēm pieņemt samaksu kriptovalūtā jeb bitcoins. “Šobrīd aptuveni 100 biļetes mēnesī tiek nopirktas, norēķinoties kriptovalūtā. Skaitlis nav liels, taču tendences tas iezīmē,” statistikas datos ir ieskatījies J. Oksanens, E-komercijas, mārketinga un pārdošanas vecākais viceprezidents. “Paredzams, ka nākotnē blockchain tehnoloģija padarīs dzīvi vienkāršāku, jo uzņēmumi savā starpā daudz ātrāk varēs apmainīties ar informāciju. Visas lojalitātes programmas būs pieejamas vienā digitālajā makā, un, piemēram, sakrātos punktus varēs izmantot uzreiz lidostā.” J. Oksanens arī uzskata, ka blockchain tehnoloģija varētu beidzot ieviest izmaiņas nozares spēlētāju tik nesaprotamajā agregatoru un globālo distribūciju sistēmu darbībā, kas ‘apēd‘ krietnu daļu aviosabiedrību un viesnīcu ķēžu peļņas.

Lielveikalu ķēde ‘Maxima’ no citām savukārt atšķiras ar to, ka piedāvā dažādus pakalpojumus papildus iespējai nopirkt visu nepieciešamo. I. Svilāns uzsver, ka tik ļoti apspriestā maksājumu pakalpojumu direktīva PSD2 mainīs daudzas nozares: “Arī mums ir jāskatās plašāk. Iespējams, nākotnē lielveikals būs fiziska vieta zem jumta ar apkurinātām telpām, personālu un loģistikas centru, kas, iespējams, pildīs lielu daudzumu funkciju, par kurām pašlaik mēs tikai smīkņājam vai pat nenojaušam. Piemēram, teorētiski ir taču iespējams nogādāt mazbērnu vecmāmiņai uz vairāku desmitu kilometru attālumā esošo pilsētu, izmantojot jau esošu loģistikas sistēmu.” Protams, arī ‘Maxima’ izjūt jaunuzņēmumu interesi, kas ir gatavi piedāvāt dažādus risinājumus. Nākotnē tas droši vien notiks arvien biežāk. “Taču startup pārstāvjiem ir jārēķinās, ka lieli uzņēmumi ir lēni, ar piesardzību izturas pret jauniem risinājumiem un tajos pastāv liela birokrātija. Mums ir jābūt pārliecinātiem, ka izmaiņas negatīvi neietekmēs mūsu darbību. Līdz ar to inovāciju ieviesējiem jāspēj atbildēt uz pavisam vienkāršiem jautājumiem – vai mēs varēsim visā lielajā ķēdē esošos bankas terminālus pārlādēt vienas nakts laikā? Un vai mēs patiešām spējam piedāvāt kaut ko tādu, kas piešķirs uzņēmumam papildus vērtību?” uzsver I. Svilāns.

‘Printify’ pārstāvis Dž. Berdigans ir saskāries ar situāciju, kad liels uzņēmums ir neprognozējams: “Mums ASV četrus mēnešus bija sarunas par sadarbību ar lielu korporāciju. Bijām tikuši pat līdz līguma slēgšanai, kad pēkšņi viens no uzņēmuma pārstāvjiem paziņoja, ka līgums netiks slēgts. Viss lielais darbs bija vējā.” Dž. Berdiganu pašu fintech jomā pozitīvi pārsteidzis Igaunijas nesenais paziņojums par kriptovalūtas ‘Estcoin’ izdošanu: “Ja igauņi to paveiks, tad viņi būs ļoti tālu priekšā daudzām valstīm savā attīstībā.”

Rietumu FinTech Club diskusiju cikla ceturtā pasākuma galvenais partneris un atbalstītājs ‘Rietumu Banka’ ar kriptovalūtas un blockchain risinājumiem saskaras ik dienu. Nemitīgi tiek domāts, kā šos risinājumus efektīvāk izmantot. “Banka ir atvērta sadarbībai ar startup uzņēmumiem. Protams, tiem jāakceptē mūsu nosacījumi – jābūt gataviem strādāt ar ‘Rietumu Banka’ datiem, mūsu telpās un jāpieņem apmaksa nosacījumi. Citādi nav šķēršļu kopīgai sadarbībai un kopīgai jaunu risinājumu meklēšanai fintech nozarē,” uzsver ‘Rietumu Bankas’ vecākais viceprezidents J. Djugajevs.

Rietumu FinTech Club ir tikšanās klubs finanšu tehnoloģiju nozares pārstāvjiem, kas vēlas diskutēt par aktuālākajām tendencēm un dalīties pieredzē. Trīs veiksmīgas tikšanās ir apliecinājums, ka finanšu tehnoloģijas nozare jaunajiem biznesa entuziastiem ir ļoti interesanta un perspektīva. Šo iniciatīvu šobrīd realizē Latvijas Startup Asociācija ‘Startin.LV’ sadarbībā ar Rietumu Banku.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)