Par banku Investoriem

Par banku

Konference eCom21 Rīgā: jauni tiešsaistes uzņēmējdarbības apvāršņi un metodes

2017. g. 22. novembris, 10:35 / Serviss Pagājušās nedēļas nogalē Rīgā noslēdzās starptautiskā konference eCom21 , kas ir kļuvusi par vienu no gaidītākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem tiešsaistes uzņēmējdarbības nozarē.

Simtiem nozares profesionāļu no dažādām pasaules malām apsprieda svarīgākās e-komercijas tendences, formulēja nākotnes prognozes, dalījās jaunāko biznesa attīstības risinājumu izmantošanas pieredzē, nostiprināja lietišķos kontaktus.Konference eCom21 notika jau sesto reizi, un to, tāpat kā līdz šim, atbalsta Rietumu Banka. Šogad tajā piedalījās gandrīz 700 dalībnieku no vairāk nekā 20 valstīm.

2017. gada konferences pamattēma bija E-Commerce HD 2 – Homo Digitalis in High Definition (Digitālā laikmeta cilvēks elektroniskās komercijas fokusā).

Dalībnieki apsprieda uzņēmējdarbības attīstības iespējas, ievērojot vienu no svarīgākajām tendencēm: aizvien lielāku uzmanību biznesa attīstības plānošanā veltīt cilvēka – patērētāja, klienta, pasūtītāja – vēlmēm un vajadzībām. Nozares profesionāļi apmainījās viedokļiem par to, kādas tehnoloģijas labāk izmantot un kādā veidā to darīt, lai veiksmīgi īstenotu šādu stratēģiju gan šobrīd, gan tuvākā nākotnē.

Konferences formāts, tikšanos un diskusiju praktiskā ievirze sniedza plašas iespējas aktīvai un rezultatīvai komunikācijai, jauniem un lietderīgiem biznesa kontaktiem.

„Katru gadu forumā piedalās aizvien vairāk dalībnieku. Daļa no viņiem sadarbojas ar mums jau sesto gadu, bet es priecājos arī par iespēju redzēt daudzas jaunas sejas. Mums visiem ir iemesls lepoties ar konferenci, kas ir kļuvusi neaizvietojama. Tēlaini izsakoties, šis ir gan angļu klubs, kurā ir patīkami un lietderīgi satikt savu aprindu ļaudis, gan austrumu tirgus, kur priecājas par ikvienu un piedāvā visu, ko sirds kāro. To apliecina pusotrs desmits mūsu partneru stendu, kur tika pārstāvēti visi elektroniskās komercijas virzieni. Tomēr tas ir arī savdabīgs Romas forums, kur uzstājas pieredzējuši un autoritāti guvuši oratori, no kuriem varam daudz ko mācīties,” atklājot konferenci, teica tās izpilddirektors Iļja Ševčenko.

„Iepriekšējās konferencēs jau runājām par dažādiem tiešsaistes uzņēmējdarbības virzieniem – izklaides industriju, jaunas naudas veidošanos, maksājumu nākotni, Austrumu un Rietumu mijiedarbību. Tomēr visa pamatā ir cilvēks, mūsu klients, kura dēļ ik dienu turpinām strādāt, veidojam jaunus uzņēmumus, izstrādājam progresīvus risinājumus, tādēļ turpināsim attīstīt nākotnes e-komerciju digitālā laikmeta cilvēku labā!” dalībniekus aicināja Ševčenko kungs.

Latvijas procesinga uzņēmuma DECTA pārdošanas nodaļas vadītājs Vladimirs Pankratovs eCom21 dalībniekiem pastāstīja, kam dod priekšroku tā saucamā Y paaudze. Viņš nosauca skaitļus, saskaņā ar kuriem 92 % šīs paaudzes pārstāvju neuzticas tradicionālajām bankām, bet 45 % labprātāk izmanto alternatīvus fintech servisus. Trešdaļai Eiropas iedzīvotāju nav maksājumu karšu, savukārt piektdaļa no viņiem nevēlas atvērt bankas kontu.

Vladimirs Pankratovs uzskata, ka bankām ir plašas iespējas izmantot autosorsingu, tai skaitā arī procesinga jomā, – šāda pieeja ļauj maksimāli koncentrēties pamatbiznesam un to efektīvi attīstīt. „Tieksme pārņemt visus servisus in-house, lai spētu tos pilnībā kontrolēt, ir bezcerīgi novecojusi un nesniedz cerēto rezultātu,” uzskata DECTA pārstāvis.

Savukārt Rietumu Bankas Juridiskās pārvaldes vadītājs Jaroslavs Zamullo pastāstīja par likumdošanas izmaiņām, kas e-komercijas tirgum būs jāņem vērā nākamajā gadā. Pozitīvi tika novērtēta regulu PSD2 un GDPR stāšanās spēkā, arī MIFIR / MIFID II izmaiņas, bez šaubām, ir paredzētas Eiropas finanšu pakalpojumu lietotāju interešu aizstāvībai. Tomēr spīkers atzina, ka to ieviešana no tirgus dalībniekiem prasīs papildu finanšu ieguldījumus, kas ietekmēs arī pakalpojumu cenu. Tās ir vienas no neizbēgamajām stingrāka likumdošanas regulējuma sekām, ar ko ir jārēķinās visām iesaistītajām pusēm.

Pastāvīgais foruma dalībnieks – uzņēmuma NeoPay izpilddirektors Kregs Džeims – pievērsa uzmanību Brexit izraisītajām globālajām izmaiņām. „Neatkarīgi no tā, kāds tas būs – stingrs, maigs, pragmatisks, atklāts vai vēl kaut kāds, uzņēmēju rīcībā būs divu vai trīs gadu pārejas periods. Šajā laikā biznesu var pārvietot uz citu valsti, saņemt jaunas licences, atvērt uzņēmumus vai birojus un spert citus nepieciešamos soļus. Pagaidām nesteidzieties tērēt naudu un ar baudu vērojiet politiķu radīto haosu!” teica Kregs Džeimss.

Fonda Skolkovo finanšu tehnoloģiju centra direktors Pāvels Novikovs pastāstīja par to, ka šajā Eiropas lielākajā tehnoparkā ir iemācījušies atrisināt vienu no lielākajām jauna biznesa problēmām: to ignorē lielie tirgus dalībnieki. „Apkopojot start-up profilu datus un piedāvājot tos lielajiem uzņēmumiem, piemēram, bankām un apdrošinātājiem, mēs nodrošinām kontakta iespēju starp start-up veidotājiem un lielo korporāciju augstākā līmeņa menedžeriem. Šis ir ļoti pieprasīts pakalpojums.”

Savstarpējās kreditēšanas platformas Mintos (viens no Latvijas zināmākajiem fintech start-up) līdzdibinātājs Mārtiņš Valters pastāstīja par P2P kreditēšanas attīstības ātrajiem tempiem. „Pirms simts gadiem nevarēja aizņemties naudu, ja aizņēmējs personīgi netikās ar kreditoru. Šobrīd būtībā esam atgriezušies tai pašā situācijā, tikai tikšanās tête-à-tête notiek internetā, izmantojot P2P Lending platformu. Nākotne piederēs platformām, kas spēs nodrošināt vislielāko darījumu efektivitāti un caurredzamību,” ir pārliecināts Mārtiņš Valters.

Forumā eCom21 uzstājās arī Iļja Kretovs – eBay ģenerāldirektors Krievijā un attīstības tirgos. „ eBay kā tirdzniecības platforma pilda divas pamatfunkcijas: ļaujam tikties pārdevējiem un pircējiem un nodrošinām nepieciešamo uzticēšanās līmeni, lai viņu darījums notiktu vai, pretējā gadījumā, lai abas puses neko nezaudētu. Vispār marketplace ir ne tikai mūsdienīga daudzfunkcionāla tirdzniecības platforma, kas nodrošina biznesa darbību; bieži vien marketplace rada lielu biznesu,” uzsvēra Iļja Kretovs.

Savukārt Cainiao (Alibaba) reģionālā direktora Aleksa Vasiļjeva runā izskanēja vairāki ievērības cienīgi uzņēmuma darbu raksturojoši skaitļi: „Šobrīd Alibaba Group ir 30 miljoni pircēju, 6 miljoni tirdzniecības kontu, 500 miljoni maksājumu sistēmas lietotāju. Pagājušajā nedēļā izpārdošanas laikā uzņēmums uzstādīja jaunu rekordu un 24 stundu laikā izpildīja 812 miljonus pasūtījumu. Esmu drošs, ka crossbording interneta tirdzniecībai ir lieliskas perspektīvas!”

Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns pastāstīja, ka nākamajā gadā uzņēmums iepriecinās klientus, kas saņem sūtījumus no ārzemēm: tiks piedāvāta viedtālruņu aplikācija, ar kuras palīdzību būs iespējams izvēlēties piegādes veidu.

Krievijas Elektroniskās naudas un naudas pārvedumu asociācijas prezidents Viktors Dostovs izteica prognozes par PSD2 maksājumu direktīvas ieviešanas sekām. „Regulatori ir pieraduši domāt cenu regulējuma terminos, īpaši nerūpējoties par sekām. Šī direktīva var ietekmēt banku interfeisus, nododot tos maksājumu sistēmām. Tomēr, ja banka nolems konkurēt ar fintech uzņēmumiem, nav zināms, vai tie spēs izdzīvot,” uzskata eksperts.

„Man par īstu Ķīnas ekonomikas brīnumu kļuva tas, ar kādu ātrumu šai valstij izdevās izdzīvot virszemes ekvairinga ēru un apgūt mobilos maksājumus,” teica Krievijas lielākā sociālā tīkla VKontakte elektroniskās komercijas direktors Jurijs Ivanovs. „Mesendžeris WeChat piedāvā visus instrumentus, lai iepirktos savā vidē, lietotājiem gandrīz nemanāmi un ērti. Elektroniskās komercijas pilnveidošana WeChat stilā ir nopietna nozares attīstības tendence tuvākajos gados.”

Google Russia Mazumtirdzniecības jomas vadītājs Jurijs Berčenko uzsvēra, cik svarīgs ir pakalpojumu sniegšanas ātrums: „Mūsdienu patērētājs grib, lai viņam pakalpojumus sniegtu ātrāk, precīzāk un tuvāk. Izmaiņas patērētāju vēlmēs rada mobilo tehnoloģiju attīstība. Saskaņā ar aptauju datiem 53 % lietotāju pamet mājaslapu, ja tā neatveras 3 sekunžu laikā, bet 97 % potenciālo pircēju atsakās no pirkumiem internetā, ja viņiem maksājuma uzdevumā piedāvā aizpildīt pārāk daudzas ailes.”

Atsevišķa konferences eCom21 sesija bija veltīta aktuālām kiberdrošības un ar kriptovalūtām saistītām tēmām. Uzņēmuma ESET (vecākā pasaules antivīrusu piegādātāja) Krievijas un NVS tirgu departamenta vadītājs Deniss Matvejevs pastāstīja, ka finanšu sektors ieņem otro vietu (pirmajā atrodas valsts struktūras) kiberuzbrukumu skaita ziņā. Ļaunprātīgās programmas, sociālā inženierija, interneta un datoru apdraudētība, DDoS, uzskaites datu kompromitēšana – kibernoziedznieki visus šos instrumentus izmanto aktīvi un diemžēl ļoti rezultatīvi. Pēc viņa domām, lielajām finanšu kompānijām šajā situācijā vajadzētu izmantot kompleksus risinājumus, kas ir izstrādāti, ievērojot katras organizācijas vajadzības.

GR & PR ICONIC.VC vadītājs Aleksejs Pospehovs runāja par kriptovalūtām. „Šobrīd trīs valstis ir radījušas vislabvēlīgākos apstākļus to attīstībai un tādēļ ir daudz ko ieguvušas,” ir pārliecināts speciālists. „Šveice, kas bitkoinu legalizēja jau 2014. gadā, savai ekonomikai ir piesaistījusi jau vairāk nekā 600 miljonus eiro. Japāna darbojas ar aptuveni pusi pasaules kriptovalūtu. No nākamā gada 1. janvāra Gibraltārs plāno pievienoties kriptovalūtu jomā attīstīto valstu klubam, un tas ir izraisījis kriptovalūtu apoliģētu pastiprinātu interesi par šo valsti.”

Šobrīd pasaulē eksistē 900 kriptovalūtas, kuru vērtība veido ap 200 miljardiem dolāru. Attiecībā pret pasaules naudas krājumiem, kuru vērtība tiek rēķināta ap 85 triljoniem dolāru, kriptovalūtu daļa ir tikai 0,2 %, bet tām ir milzīgs izaugsmes potenciāls. Šādus datus savā ziņojumā minēja Liza Aizupiete, Globitex līdzdibinātāja.
„Bitkoins aizņem apmēram pusi no kriptovalūtu tirgus un ir unikāls instruments, kas apvieno daudzas iespējas. Tā ir gan personīgā banka (enjoy being your own bank), gan pieejams investīciju instruments, gan maksāšanas līdzeklis, ko jau šobrīd pieņem vairāk nekā 100 000 maksāšanas vietās visā pasaulē. Beigu beigās kriptovalūtas paver pieeju ICO (Initial Coin Offering), šai „tīrā nelicencētā kapitālisma izpausmei”, kā to ļoti precīzi formulēja kriptovalūtu guru Džons Matoniss,” tā uzskata Liza Aizupiete.

Konferencē eCom21 izskanēja arī ziņas par līdzekļu piesaisti 2017. gadā, izmantojot ICO – 3 miljardi eiro.

eCom21 ir Baltijas lielākā starptautiskā konference elektroniskās komercijas jomā. To apmeklē simtiem dalībnieku no Baltijas, Centrāleiropas, Austrumeiropas un Rietumeiropas, NVS, Āzijas un citiem pasaules reģioniem. Katru gadu tajā aicināti piedalīties visā pasaulē pazīstamu uzņēmumu augstākā līmeņa vadītāji, e-komercijas eksperti un biznesa haizivis. Konferenci atbalsta Rietumu Banka.

Konferences ģenerālpartneris ir starptautiskā procesinga kompānija DECTA . Tā sniedz augsto tehnoloģiju servisu interneta-ekvairinga, procesinga un maksājumu karšu emisijas jomā. Sadarbojas ar bankām, maksājumu servisu attīstītājiem un korporatīvajiem klientiem visā pasaulē.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)