Par banku Investoriem

Par banku

Ar Rietumu Bankas atbalstu Maskavā ir atklāta Voldemāra Andersona fotoizstāde

2016. g. 21. septembris / Labdarība un sponsorēšana Otrdien M. Rudomino Krievijas Valsts ārzemju literatūras bibliotēkā Maskavā tika atklāta latviešu mākslinieka Voldemāra Andersona fotoizstāde “Vēstures putenī: latviešu strēlnieka liktenis” .

Ekspozīcijas veidošanu atbalstīja Krievijas Federācijas Kultūras ministrija, FVBKI, Krievijas kara un vēstures biedrība, labdarības fonds “Gara spēks”, Kara un vēstures galerija un Rietumu Banka.Voldemāra Andersona darbu izstāde ir interesanta gan no mākslas, gan no vēstures skatupunkta. Viņš ir dzimis Rīgā, strādnieka ģimenē, mācījies Rīgas pilsētas mākslas skolā, tomēr mācības pārtrauca Pirmais pasaules karš. Revolūcijas laikā Voldemārs Andersons bija viens no latviešu strēlniekiem, kurš apsargāja Smoļņiju. Pēc tam dzīvoja Maskavā, apguva glezniecību pie slavenā Konstantīna Korovina, kura vadīto meistarklasi pabeidza 1922. gadā. Absolvējot Augstākās mākslinieciski tehniskās darbnīcas, Voldemārs Andersons apguva arī fotogrāfa prasmes.

Kopš 1918. gada mākslinieka darbi tika eksponēti izstādēs. Pirmā personālizstāde notika 1936. gadā, bet jau gadu vēlāk Voldemārs Andersons līdz ar citiem latviešu māksliniekiem un aktieriem tika nošauts. Reabilitēts 1967. gadā. Šobrīd viņa gleznas atrodas Revolūcijas muzeja, Sarkanās Armijas muzeja un citu Krievijas muzeju krājumos, kā arī privātās kolekcijās.

Voldemārs Andersons nodzīvoja sarežģītu, bet interesantu dzīvi, viņa rokās vienmēr bija fotokamera. Viņa fotogrāfijas mums rāda pagājušā laikmeta ainas, neizpušķotu Padomju Savienības pilsoņu dzīvi. Tās ir uzņemtas dažādās valsts malās – gan Latvijas laukos un uzbeku aulos, gan Maskavas centra bulvāros.
Atklājot izstādi, Krievijas Valsts ārzemju literatūras bibliotēkas direktors Vadims Duda teica: “Šī izstāde nav mūsu pirmā sastapšanās ar latviešu kultūru. Pirms gada šeit notika Latvijas eksprezidenta Valda Zatlera grāmatas prezentācija, interese par to bija ļoti liela. Šis projekts ir atšķirīgs, tomēr tikpat interesants. Priecājos, ka šādi projekti tiek veidoti, un patiesi ceru, ka šī jaukā tradīcija tiks turpināta.”

Ineta Celmiņa, kura pārstāvēja Latvijas vēstniecību Krievijā, atzīmēja: «Esmu ļoti priecīga, ka šī izstāde vēlreiz parādīja mums visiem, ka Latvija un Krievija ir valstis, tuvas viena otrai kultūras ziņā».

Savukārt Rietumu bankas Sabiedrisko attiecību un reklāmas departamenta vadītājs Sergejs Grodņikovs uzsvēra: “Izstāde ir ļoti kvalitatīva, ar oriģinālu materiālu. Ārkārtīgi svarīgi ir tas, ka tā ļauj ieraudzīt vēsturiskus notikumus nevis attālināti, bet caur cilvēka dzīves un mākslinieka skatījuma prizmu.”
“Andersona darbi ļauj bez izpušķojumiem redzēt, kā mūsu tauta cēla sociālismu un ko tas visiem maksāja. Voldemārs bija tiešs tā laika notikumu dalībnieks. Ceram, ka laika gaitā mūsu kolekcija papildināsies, iegūstot fotoplates, kuras glabājas privātās kolekcijās. Katrā no tām ir iemūžināti valsts vēstures fragmenti; tikai saliekot tos vienkopus, varēsim ieraudzīt, kā dzīvoja mūsu vecvecāki. Tas ir īpaši svarīgi tagad, kad parādās tendence pārrakstīt mūsu vēsturi,” pastāstīja izstādes rīkotājs Aleksandrs Šlikovs.

Izstādē ir eksponētas ne tikai fotogrāfijas, bet arī oriģinālās fotoplates un mākslinieka personīgās lietas.

Viens no šīs ekspozīcijas uzdevumiem ir pievērst vēsturnieku, sociologu un mākslas zinātnieku uzmanību laikmeta dokumentālo liecību izpētei, integrējot mākslinieka mantojumu kultūras kontekstā.

Izstāde būs apskatāma līdz 23. oktobrim.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)