Par banku Investoriem

Par banku

Forums eCom21 Rīgā: e-komercijas evolūcija turpinās

2016. g. 23. novembris / Serviss 17. un 18. novembrī Rīgā notika starptautiskā elektroniskās komercijas un interneta uzņēmējdarbības problēmām veltītā konference eCom21 , kas ir viena no nozīmīgākajām visā Eiropā.

Forumā piedalījās ap 600 uzņēmēju, speciālistu un valsts institūciju pārstāvju no vairāk nekā 40 pasaules valstīm.Atklājot konferenci, Rietumu Bankas – foruma ilggadējā patrona – pirmais viceprezidents Ruslans Stecjuks akcentēja aizvien augošo interesi par elektronisko komerciju un interneta uzņēmējdarbību kopumā, kā arī plašo problēmu un jautājumu loku, kas ir tirgus dalībnieku uzmanības centrā. Par to runāja arī bijušais Latvijas ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (viņš konferencē pārstāvēja Latvijas Start-up uzņēmumu asociāciju), izsakot viedokli, ka “elektroniskā komercija ir nozare, kas pasaules ekonomikai palīdzēs pārvarēt šā brīža grūtības”.

Konferences pirmā sesija bija veltīta starptautiskajai sadarbībai tiešsaistes uzņēmējdarbībā. Foruma dalībnieki savās runās pauda optimismu un gatavību sadarboties gan vietējā tirgū, gan ārpus tā ģeogrāfiskajām robežām. Piemēram, VISA reģionālais menedžeris Vesa Tukonens uzsvēra pārstāvētā uzņēmuma tagadējo stratēģiju: “Vienatnē ātri un ilgi skriet nav iespējams. VISA ir atvērta sadarbībai gan ar ārvalstis pārstāvošiem attīstītājiem, gan nozīmīgiem e-komercijas pārstāvjiem, gan ar mazumtirgotājiem.” Savukārt PayPal Russia direktors Vladimirs Maļugins pastāstīja par sava uzņēmuma un Data Insight kopīgi veikto aktuālo pētījumu par tiešsaistes maksājumu augošo lomu pārrobežu tirdzniecībā.

Konferences otrajā sesijā tika spriests par kriptovalūtu nākotni un regulācijas jautājumiem. Krievijas Elektroniskās naudas un naudas pārvedumu tirgus dalībnieku asociācijas prezidents Viktors Dostovs paziņoja, ka regulatoru pasaule mainīsies pēc decentralizētās finanšu sistēmas rašanās, kas ir veidojusies blockchain tehnoloģiju iespaidā: “Šī tehnoloģija spēj atrisināt daudzas mūsdienu problēmas, piemēram, maksājumu augsto pašizmaksu un uzticības mazināšanos pret tradicionālajiem finanšu starpniekiem.”

“Krievijā attīstās vairāki projekti, kuru pamatā ir blockchain tehnoloģijas. Elektroniskās naudas tirgus dalībniekiem šobrīd ir jāizmēģina un jāizprot šī tehnoloģija – ko ar to darīt. Otrs uzdevums ir paskaidrot regulatoriem, ka no tās nav jābaidās, jo tā ir nākotne, ar kuru ir jāmācās strādāt,” teica QIWI pārstāvis Deniss Persanovs.

Bitcoin Foundation vadītājs Džons Matoniss uzskata, ka tirgus ir tikai bitmonētu ēras sākumposmā un tāpēc volatilitāte pagaidām ir saprotama un pat pieļaujama. Šī problēma tiks atrisināta, augot bitmonētu likviditātei un paplašinoties to izmantošanai. “Valstis jūs kontrolē, jo jūs izmantojat naudu, ko tās laiž apgrozībā. Gribat būt brīvi – neizmantojiet šādu naudu!” polemiski iesaucās kriptovalūtu guru.

“Pasaule ir mainījusies uz visiem laikiem,” paziņoja Rietumu Bankas Juridiskās pārvaldes vadītājs Jaroslavs Zamullo, komentējot Globālo standartu par automātisko informācijas apmaiņu par finanšu kontiem. “Primitīvi ofšoru uzņēmumi vairs nevarēs kļūt par lielā biznesa īstenošanas instrumentu. Šobrīd daudziem ir jāpārstrukturē sava darbība, lai izvairītos no nevajadzīgiem riskiem.”

Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu kontroles pārvaldes vadītājs e-komercijas jautājumos Arnis Libenzons detalizēti izstāstīja par mūsu valsts nodokļu sistēmas priekšrocībām elektroniskās komercijas jomā. Viņš uzsvēra, ka Latvijā kopējā nodokļu likme ir 35,9%, kas ir daudz pievilcīgāks rādītājs nekā Lietuvā (42,6%) un Igaunijā (49,4%).

Foruma otrajā dienā dalībnieki strādāja paralēlās sesijās. Rīkotāji piedāvāja atsevišķu tēmu par startapu attīstību e-komercijā. Šajā sesijā piedalījās interesantu un perspektīvu uzņēmumu pārstāvji: Sanders Gansens (Shipitwise), Sergejs Kotirevs (Umi), Kestutis Gardžiulis (Etronika), Jevgeņijs Novickis (Swipe.lv), Vytenis Pavalkis (WoraPay) un Makss Krupiševs (Cubits). Par sēdes moderatoru kļuva bijušais Latvijas ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Atsevišķa sesija bija veltīta loģistikai un maksājumiem interneta biznesā. Savos uzskatos par mūsdienu loģistikas izaicinājumiem un pastāvēšanas nosacījumiem ar konferences dalībniekiem dalījās uzņēmēji-praktiķi: Marks Harisons (IPC), Boriss Ovčiņņikovs (Data Insight), Iļja Kretovs (eBay) un Gunnars Adalberts (UPS Access Point).

ThreatMetrix pārstāvis Andrejs Kovaļovs pastāstīja par jaunajām anti-fraud iespējām, izmantojot liela apjoma datus un lietotāja profilu. Mihals Sadovskis (Brand24) akcentēja, cik nepieciešama ir efektīva komunikācija ar klientu: “E-komercijas veiksme ir atkarīga no prasmes nodibināt un pastāvīgi nostiprināt šo saikni.”

“Mēs dzīvojam ceturtās industriālās revolūcijas, kiberfizisku sistēmu (tās savieno reālos un informācijas objektus, izmantojot informācijas tīklus) radīšanas laikmetā,” uzskata Vladimirs Komissarovs (DEAC, Krievija). “78% biznesa īpašnieku uzskata, ka Big Data tehnoloģijas jau tuvākā gada vai trīs gadu laikā būtiski ietekmēs viņu uzņēmējdarbības vadīšanas stilu.” Šo tēmu turpināja arī Jurijs Ivanovs (VK.com), stāstot par to, cik svarīgi ir prast strādāt ar Big Data, “iegūt un analizēt informāciju, modelēt, izvirzīt hipotēzes, veidot atgriezenisko saikni”.

“Lai gan kopīgas izmantošanas ekonomika nav jauns jēdziens, tā joprojām piesaista plašu uzmanību. 17% Eiropas iedzīvotāju izmanto share platformas, tomēr vērtē tās ļoti neviennozīmīgi. Runājot par šo iepirkšanās veidu, katram “par” ir savs “pret”,” šādus datus nosauca Prabhats Agarvals – Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāta E-komercijas un platformu nodaļas vadītāja vietnieks.

Rietumu Bankas valdes loceklis Jevgēnijs Djugajevs stāstīja par ārkārtīgi straujo jaunu fintech tirgus dalībnieku skaita pieaugumu. Šie uzņēmumi aizvien aktīvāk konkurē ar bankām mazumtirdzniecības pakalpojumu sfērā: “Vai mēs to uzskatām par draudu? Nē, mēs saskatām lieliskas iespējas jaunu servisu veidošanai. Banka jau aktīvi darbojas šajā jomā. Mums ir izcili piemēri, kā sadarboties ar fintech sektoru.”

Konferences noslēgumā dalībnieki sprieda par kiberdrošības problēmām. Ziņojumus par šo tēmu nolasīja Web Shield Limited pārstāvis Kristiāns Šmiels, kurš runāja par “tirgotāju godīguma noteikšanas evolūciju” un Pāvels Krilovs (Group-IB), īpaši norādot uz mobilās krāpniecības pieaugumu un šīs sfēras neaizsargātību mūsdienās.

“Biznesa forumam pieci gadi ir solīds, cienījams vecums. Mums ir ļoti patīkami, ka interese par šo pasākumu aizvien pieaug. Šogad redzam jaunus dalībniekus ar interesantām idejām un vērojumiem. Priecājamies arī par šīs konferences praktisko ievirzi un panākumiem. Runājot par jaunākajiem elektroniskās komercijas virzieniem, mēs viens otram palīdzam tos izprast un veidojam priekšstatu par to, kā vislabāk iekļauties šajos procesos, kapitalizēt tendences, izmantot to sniegtās priekšrocības un gūt peļņu,” uzskata Rietumu Bankas pirmais viceprezidents Ruslans Stecjuks.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)