Par banku Investoriem

Par banku

Rīgā trešo reizi skanēs starptautiskais World Jazz Festival

2016. g. 14. aprīlis / Labdarība un sponsorēšana World Jazz Festival rīkotāji ir paziņojuši, ka šogad Rīgā jau trešo reizi notiks džeza svētki. Starptautiskais džeza festivāls pirmo reizi Rīgā notika 2014. gada vasarā un kopš tā laika ir kļuvis par neatņemamu Rīgas un Jūrmalas vasaras pasākumu programmas sastāvdaļu.

Rietumu Bankas vairākkārt atbalstītais Igor Butman Music Group un Arkādija Ukupņika veiksmīgais producentu centra projekts ir iecienīts ikgadējs mūzikas pasākums rīdzinieku un Jūrmalas viesu vidū. Šogad festivāls skanēs 28. un 29. jūlijā – viskarstākajā sezonas laikā, kad Rīga uz dažām nedēļām kļūst par multikulturālās Eiropas centru. Uzaicināto viesu vidū ir pasaules džeza zvaizgnes, divkārtējs Grammy prēmijas ieguvējs – amerikāņu pianists Bobs Džeims, āfrikāņu mūzikas leģenda – trompetists Hjū Masekela, pats populārākais uz zināmākais Itālijas soul mūzikas dziedātājs – Mario Biondi, Igora Butmona kvartets, Semi Miller (Sammy Miller & The Congregation) pianists Oļegs Akkuratovs un dziedātāja Jaroslava Simonova.

Tāpat kā iepriekš, festivālu atklās skanīga džeza mūziķu parāde Vecrīgā, Doma laukumā, un brīvdabas koncerts zem naksnīgajām galvaspilsētas debesīm – iepriekšējos gados tas pulcēja tūkstošiem rīdzinieku un pilsētas viesu. Festivāla programmā ir paredzētas arī meistarklases jaunajiem izpildītājiem un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem, pasaules zvaigžņu uzstāšanās slavenajā Arēnā Rīga (tā ir uzņēmusi gan NATO samita un Pasaules hokeja čempionāta dalībniekus, gan daudzas pasaules šovbiznesa zvaigznes), kā arī naksnīgie afterparty Jūrmalā un pasākuma dalībnieku jam sessions.

World Jazz Festival 2016 ir jau trešais pēc kārtas. Pirmais notika pirms diviem gadiem un uzreiz izpelnījās gan Latvijas džeza cienītāju, gan arī šo mūzikas žanru nepārzinošu klausītāju uzmanību. Festivāla rīkotāji stāsta, ka pasākums ir guvis plašu ievērību arī ārzemēs, tādējādi projekts ir ieguvis starptautisku statusu ne tikai izpildītāju, bet arī auditorijas ziņā.

Šā gada programma jau ir zināma: to veido spožāko džeza mūzikas izpildītāju koncerti, piemēram, atklāšanas dienā klausītājus ar savu uzstāšanos priecēs pats populārākais uz zināmākais Itālijas soul mūzikas dziedātājs – Mario Biondi, Igora Butmona kvartets, Semi Miller (Sammy Miller & The Congregation) pianists Oļegs Akkuratovs un dziedātāja Jaroslava Simonova.

Nākamo dienu ievadīs muzikālas „brokastis ar Festivālu”, bet vakarā Arēnā Rīga uzstāsies divkārtējs Grammy prēmijas ieguvējs – amerikāņu pianists Bobs Džeims, āfrikāņu mūzikas leģenda – trompetists Hjū Masekela.

Hjū Masekela mūziķa karjeru sāka jau pusaudža gados, spēlēdams Johannesburgas un Keiptaunas ielās un klubos. 1959. gadā viņš izveidoja Jazz Epistels – pirmo džeza albumu ierakstījušo Dienvidāfrikas melnādaino mūziķu grupu. Pēc tam viņš nodibināja Chisa Records un ierakstīja daudzus skaņdarbus, kuros dažādās proporcijās miksēja džezu un Āfrikas popmūziku. Tad atgriezās pie afrikāņu folkloras, izveidojot Union Of South African Band orķestri, ar kuru uzstājās Londonā. Vēlāk atgriezās dzimtajā kontinentā, kur līdz pat šim laikam sniedz daudzu klausītāju apmeklētus koncertus, un katrs no tiem kļūst par īpašu notikumu.

Iepriekšējos divos gados World Jazz Festival ir kļuvis par vienu no būtiskākajiem Latvijas vasaras mūzikas notikumiem. Piedaloties tajā, Latvijā ir viesojušās daudzas pasaules džeza zvaigznes: divu Grammy balvu laureāte dziedātāja Kasandra Vilsone, viens no populārākajiem Eiropas džezmeņiem Tils Breners, amerikāņu pianists Deivs Gruzins, dziedātāja Fantine, Džino Vanelli no Kanādas, džezroka un fusion leģenda ģitārists Lī Ritenaurs, Stenlijs Klārks, desmit Grammy balvas saņēmusī vokālā grupa Take 6, pasaulslavenais saksofonists un festivāla rīkotājs Igors Butmans, Arkādijs Ukupņiks, Latvijas mūzikas zvaigznes, piemēram, Intars Busulis, kā arī ievērojami Krievijas, Amerikas, Austrālijas, Nīderlandes, Igaunijas un citu valstu džeza pārstāvji.

Tāpat kā daudzi diži notikumi, arī Rīgas festivāls sākās ar leģendu. Reiz Arkādijs Ukupņiks un Igors Butmans satikās kādā Londonas bārā un, apspriežot daudzas tēmas, sāka runāt arī par to, ko viņiem nozīmē ideāli džeza svētki, kā un kur tos varētu rīkot... Šīs pārdomas divatā kļuva liktenīgas tāpat kā Ņemiroviča-Dančenko un Staņislavska satikšanās „Slāvu bazārā”, kuras rezultātā tika izveidots Maskavas Dailes teātris (МХТ). Pēc Londonas tikšanās festivāls ieguva skaidras aprises un starptautisku skanējumu, kā arī drīz vien saņēma Rietumu Bankas – Latvijā plaši pazīstama kultūras pasākumu sponsora – atbalstu.

„World Jazz Festival ir piesaistījis Rīgas uzmanību ar savu kustību un ritmiem, dāvājot Latvijas publikai jaunus iespaidus. Divās festivāla dienās galvaspilsēta aizmirst savu ikdienišķi nesteidzīgo ritmu un dzīvo džeza noskaņā. Ceram, ka arī šogad džeza zvaigznes dāvās mums brīvības mūziku,” saka Arkādijs Ukupņiks.

Džezs kā mūzikas žanrs izveidojās 19. un 20. gadsimta mijā kā Eiropas un Āfrikas mūzikas kultūru sintēze. To raksturo improvizācija, tā pamatā ir ritms, tas pieļauj arī ekspresīva vokāla skanējumu. Mūzikas melodiskie akcenti rada viļņveidīgas kustības sajūtu; par džezu dēvē arī orķestri, ko veido pārsvarā pūšamie un sitaminstrumenti, kas paredzēti šāda veida mūzikai. Un vēl – džezs ir inteliģence un brīvība, tostarp arī domas brīvība.

„Ar prieku atzīstu, ka World Jazz Festival kļūst par spilgtu Latvijas kultūras dzīves akcentu un jauku tradīciju. Rīgai tas ir ārkārtīgi nozīmīgs: pasākums piesaista daudzus mūzikas cienītājus un tūristus, palīdz veidot Latvijas galvaspilsētas tēlu un starptautisko reputāciju. Šai mūzikai ir īpaša auditorija, jo džezs vienmēr ir nozīmējis brīvību, individualitāti, spožus un ekspresīvus toņus, izteiksmīgas melodijas un ilglaicīgu baudījumu,” uzskata Rietumu Bankas padomes loceklis Aleksandrs Gafins.Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)