Par banku Investoriem

Par banku

Rietumu Bankas Labdarības fonds atbalsta projektu „Saldus – Rozentāla pilsēta”

2016. g. 3. maijs / Serviss Latviešu glezniecības klasiķa Jaņa Rozentāla jubileja ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā. Šogad tiek svinēta mākslinieka 150 gadu jubileja. Tai par godu Latvijā notiks daudzi piemiņas pasākumi. Vienu no tiem – meistara dzimtajā pilsētā Saldū – atbalsta Rietumu Bankas Labdarības fonds.Gleznotāja novadnieki jubilejas gadā vēlas izrotāt pilsētu, uz fasādēm un brandmūriem uzgleznojot Rozentāla klasisko darbu iedvesmotas monumentālas freskas. Šīs idejas īstenošanai konkursā tika izvēlēti unikāli jauno mākslinieku un Mākslas akadēmijas studentu darbi.

Mākslinieks Svens Neilands Saldus centrā esošās vēsturiskās ēkas sienas rotāšanai radīja skici, kuras sižetu iedvesmojusi neliela modernisma stilā veidota Rozentāla grafika „Gulbju jaunavas” (1904.-1911., tuša, tempera; privātkolekcija).

Prezentējot savu darbu saldeniekiem, Svens pastāstīja, ka, domājot par konkursa projektu, ir izpētījis daudzus meistara daiļradei veltītus informācijas avotus. Gleznotājs atgādināja arī par „atpazīstamo Rozentāla zīmējuma stilu”, kur katra līnija ir smalki izstrādāta un modernismam raksturīgās augu formas un ritmi ļauj veidot vienotu tēlu.

Projektu „Saldus – Rozentāla pilsēta” atbalsta Rietumu Bankas Labdarības fonds. Meistara jubilejai veltīto pasākumu lielāko daļu – izstādes, konkursus, lekcijas, koncertus un daudzus citus pasākumus – atbalsta Kultūras ministrija.

Janis Rozentāls (1866.-1916.) – latviešu mākslinieks. Dzimis Saldus apkārtnē (Latvijas ziemeļrietumos) kalēja ģimenē. Jau bērnībā izrādīja interesi par zīmēšanu. Pēc tam, kad viņa zīmējums saņēma sudraba medaļu skolēnu darbu skatē Sanktpēterburgā, iestājās Imperatora Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā. Mācījās pie V. Makovska un A. Kuindži. 1898. gadā ar profesora Kuindži atbalstu kopā ar viņa audzēkņu grupu apmeklēja Eiropu, iepazina Vācijas un Francijas klasisko un moderno mākslu, kā rezultātā mākslinieka daiļradē notika radikālas pārmaiņas: viņš pievērsās impresionismam un tam sekojošajiem mākslas virzieniem.

2016. gads Latvijā ir pasludināts par Rozentāla gadu, bet UNESCO mākslinieka jubileju ir iekļāvis savā oficiālajā svētku un atceres dienu kalendārā.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)